Svoje rozhodovanie určite nepodceň a na premyslenie si daj čas. Možno ti pomôže inšpirácia z mojej galérie. Stále som otvorení možnosti návrh konzultovať a spoločne s tebou ho dotvoriť. Môžeš ma osloviť cez kontaktný formulár nižšie.
Super, si o krok bližšie k tetovaniu! Dúfam, že s návrhom si sa rozhodol správne a mojím výtvorom na tvojom tele sa budeš dlho chváliť. Ak si si návrhom ešte nie úplne istý, sprav si test odpovedaním na tieto štyri otázky.
Táto otázka nadväzuje na predchádzajúcu, a teda cena sa odvíja od počtu hodín strávených tetovaním. Moja hodinová sadzba je 50 €, v prípade maličkých vecí a zároveň minimálna čiastka je 50 €. Cena je úzko spätá s použitou technikou, zložitosťou a veľkosťou motívu a farbami, čo sa odrazí na čase a následne aj na cene výslednej kerky.
Ak chceš vedieť presnejšiu cenu pre tvoje tetovanie, pošli mi návrh, alebo podobné tetovanie a popíš jeho veľkosť a miesto, kam by si to chcel.
Tetovať ťa budem ja Miroslav "Bazy" Bazger. V galérii si môžeš čeknúť moju tvorbu. Prečítaj si aj niečo zaujímavé o mne a zisti či som ten pravý tatér na realizáciu tvojho tetovania.
Po výbere a prekreslení motívu na papier sa tento dizajn prenáša pomocou špeciálneho gélu na vopred dezinfikovanú a oholenú pokožku zákazníka. Po obtlačení motívu si tatér pripraví pracovný stôl. Pred akoukoľvek manipuláciou s pokožkou zákazníka si tatér dezinfikuje ruky a používa jednorazové rukavice a jednorazové sterilné ihly.
V našich štúdiách používame tzv. cartridge, ktoré sa jednoducho a rýchlo nasadia do tetovacieho strojčeka. Ten je spolu s napájacím zdrojom a káblom obalený do jednorazovej fólie, rovnako ako opierka na ruku, prípadne časti tetovacieho kresla, ktoré je plne polohovateľné a hydraulické, rovnako ako stolička tatéra.
Tatér ešte naplní jednorazové plastové kalíšky tetovacími farbami a pripraví si vazelínu, resp. masť na prírodnej báze na natieranie pokožky zákazníka, aby sa nevysušovala pravidelným utieraním prebytočnej farby a kvôli lepšiemu vnikaniu farby do kože. Tatér namočí špičku tetovacej ihly do farby a začne pracovať.
Ihla vniká do strednej vrstvy kože, tzv. dermis, kde sa usádzajú jednotlivé farebné pigmenty a presvitajú cez vrchnú vrstvu kože - epidermis, takže tetovanie je viditeľné, ale zároveň zostáva uchované po celý život. Rôznymi faktormi ako je nesprávna aplikácia tetovacej farby (ihla nevnikla dostatočne hlboko do kože), nevhodný výber časti tela, nevhodná starostlivosť a pod., môže byť tetovanie znehodnotené, takže farba "vypadne".
Po vykonaní práce umyje tatér tetovanie, osuší ho a aplikuje naň špeciálny sprej, ktorý zmierni začervenanie a zanechá jemný ochranný filter na pokožke, prípadne nanesie vrstvu vazelíny alebo mastičky a zabalí nové tetovanie do jednorazovej fólie. Viac sa môžete dočítať v článku o starostlivosti o tetovanie.
Áno, tetovanie bolí, hoci vnímanie bolesti je veľmi individuálne a závisí od mnohých faktorov. Vo všeobecnosti sú vonkajšie časti kože, končatiny a miesta s väčším podielom svalstva a tuku menej bolestivé než tenké vrstvy kože v oblasti kĺbov a kostí, nehovoriac o intímnych miestach.
Každý človek má nastavený odlišný prah a toleranciu bolesti. Často sa stretávame s tým, že ženy vydržia v našich kreslách dlhšie bez pohnutia ako muži. Veľký podiel tu zohráva aj psychika, takže je dobré vyvarovať sa prílišnému stresu a napätiu pred návštevou tetovacieho štúdia. Na druhej strane ak čakáš hrôzostrašnú bolesť, budeš milo prekvapený/á ;-).
Hlavnými faktormi sú veľkosť motívu, štýl a farebnosť, pričom platí priama úmera. Čím je obrázok váčší a zložitejší, tým dlhšie bude trvať. V neposlednom rade ide aj o šikovnosť a skúsenosti tatéra. Najdlhšie sedenia trvajú v priemere aj 10 hodín (samozrejme s pauzami) a tie najkratšie len 5 minút. Ak si vyberieš motív a dohodneme si termín, budeme ti vedieť povedať približný čas trvania pre tvoje tetovanie.
V prvom rade buď dostatočne oddýchnutý/á a uvoľnený/á. Výživné raňajky nie sú na zahodenie a pravidelný pitný režim tiež. Prísť čistý/á je samozrejmosťou, hoci pred každým tetovaním je koža dôkladne dezinfikovaná a oholená. Ak nemáš vybratý konkrétny motív, nevadí. Tatér je tu od toho, aby ti pomohol vybrať vhodný obrázok podľa tvojich predstáv a takisto aj jeho umiestnenie na tele.
Neodporúča sa požívať žiaden alkohol aspoň 24 hodín pred a po tetovaní. Jednak sa nebudeš cítiť najlepšie a tvoja koža môže viac krvácať, kedže alkohol riedi krv, čo v konečnom dôsledku sťažuje prácu tatérovi a tebe hojenie.
Priemerná doba hojenia je mesiac. Hojenie pozostáva z niekoľkých fáz. Po čerstvom tetovaní sa koža začne zoceľovať približne po 3 dňoch, kedy sa objavujú viditeľné suché miesta, prípadne menšie chrastičky. Koža v tom čase svrbí, čo možno zmierniť častejším natieraním odporúčaným prípravkom. Chrastičky a suché časti kože začínajú opadávať, ale vrstva novej kože nie je stále úplne zahojená, čo možno pozorovať ako odlesk na jemne zvráštenej koži. Rovnako ako pri bolesti, aj doba hojenia je veľmi subjektívna, každému z nás sa hojí tetovanie odlišne, niekomu to môže trvať aj vyše mesiaca. Najlepším spôsobom ako si skrátiť tento čas je dôkladná starostlivosť o tetovanie.
Nechať si spraviť novú kerku je možné v podstate kedykoľvek, ale z hľadiska starostlivosti je najvhodnejšia jeseň a zima. Čerstvé tetovanie tak chránime pod vrstvami oblečenia pred vonkajšími faktormi ako je slnko a voda, ktoré patria neodmysliteľne k letu. Rovnako je tetovanie chránené pred znečistením. V lete sa takisto viac potíme, čo hojeniu neprospieva. Hoci sú profesionálne štúdiá tepelne regulovateľné a vybavené, je omnoho pohodlnejšie tetovať v chladnejšom období ako pre tatéra, tak aj pre zákazníka. Z estetického a praktického hľadiska je zima najideálnejšia, keďže počas hojenia sa koža lúpe, čo nevyzerá najkrajšie, takže tento nepríjemný obraz možno schovať pod oblečením a v lete tak môžeš smelo poodhaliť nové a zahojené dielo.
Po zahojení má tetovanie tendenciu stratiť na sýtosti a intenzite farieb, je to však úplne prirodzené. Pokiaľ je tetovanie aplikované profesionálne a o svoje tetovanie sa budeš starať čo najlepšie aj po dobe 1 mesiaca, farby by mali zostať čo najvýraznejšie. V lete je preto dôležité používať opaľovací krém so silným UV faktorom. Takisto pomôže aj pravidelné natieranie pokožky telovým mliekom s vitamínom E alebo prírodnými olejmi.
Tetovanie je do istej miery invazívnym zásahom do tela, ktoré sa bráni pred poškodením a novým materiálom vo vrstve koži. Pri dlhších sedeniach môže organizmus reagovať zvýšenou teplotou, triaškou a celkovou vyčerpanosťou. Pokiaľ zákazník už prichádza na tetovanie s danými príznakmi, ktoré sú typické pre rôzne ochorenia, tatér by ho nemal tetovať a zákazník by sa mal najskôr vyliečiť, nehovoriac o tom, že môže nakaziť ostatných ľudí a tatérov v štúdiu. Na každé sedenie musí byť zákazník naladený v čo najlepšej fyzickej aj duševnej rovnováhe.
Áno, ale najskôr až po 6 mesiacoch od posledného tetovania. Kvôli rôznej inkubačnej dobe určitých ochorení je nutné vyčkať. V iných krajinách sa táto doba môže líšiť.